Litomyšl.

20. července 2008 v 20:20
Město Litomyšl jsme navštívili celkem už potřetí za posledních 15 let. Je od nás vzdáleno asi 40 km. Výlet jsme podnikli v neděli 13. července. Nejprve jsme prošli klášterními zahradami k Červené věži. Která nám nabídla krásný výhled na Litomyšl a její okolí. Pak jsme zamířili k zámku, v jeho blízkosti se nachází bývalý pivovar, kde byl sládkem otec Bedřicha Smetany. Tady se také Bedřich narodil. Dnes zde najdete muzeum Bedřicha Smetany a expozici k 50. výročí založení hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Pak nás čekala prohlídka zámku. Pro všechny z Vás, kteří by chtěli toto město navštívil mám jedno upozornění. Z důvodu poničených stromů od bouřky v červnu je zámecká zahrada uzavřena.
Další naší zastávkou bylo Smetanovo náměstí. Podoba fasád domů na náměstí pochází převážně z 18. a hlavně z 19. století, přestože řada domů má mnohem starší základy. Náměstí má pestrou řadu převážně barokních, klasicistních a empírových fasád se štíty nebo atikami. Na velké části náměstí se zachovalo podloubí (v Litomyšli nazývané podsíně), stavěné už od dob Kostků z Postupic proto, aby bylo možné i v dešti jít po náměstí "suchou nohou".
Poslední naší zastávkou byla kavárna Mr. Msloun. Kde jsme si pochutnali na zmrlinových pohárech, zákuscích a kávičce. Zdaleka ne všechno jsme navštívili a viděli v tomto městě. Více o Litomyšli najdete v odkazech. V galerie najdete smínky, které jsme pořídili.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama